W dniu 16 i 17 maja 2019 roku w naszym przedszkolu odbyły się nietypowe zajęcia przyrodnicze połączone ze stworzeniem zamkniętego ekosystemu –„Leśna Alchemia – Ekosystem w Słoiku” oraz „Mydlarnia” wykonanie kolorowych i pachnących z dodatkiem ziół i kwiatów mydełek.

Zajęcie te zorganizowane były przez Okręg Ligi Ochrony Przyrody w Kielcach i prowadzone przez panią Beatę Antoszewską. W zajęciach brały udział dzieci z oddziału II, III A, III B i IV.
Celem warsztatów było miedzy innymi budowanie bliskich relacji dzieci z przyrodą poprzez doświadczanie przyrody i odczuwanie jej zmysłami; poznanie struktury i funkcjonowania ekosystemu leśnego; zapoznanie z obiegiem wody w przyrodzie oraz przybliżenie zasad funkcjonowania miniaturowych lasów w słoiku.
Prezes Okręgu Ligi Ochrony Przyrody Beata Antoszewska rozpoczęła warsztaty od słowa wstępu na temat, skąd w ogóle wzięła się idea lasu w słoiku i opowiedziała ciekawostkę - o istniejącym najstarszym lesie zamkniętym w szczelnym naczyniu, który ma obecnie 58 lat, a ostatni raz był podlewany w 1972 roku. Następnie zapoznała dzieci ze sposobem oraz kolejnymi etapami powstania lasu w szkle, omówiła warstwy, niektóre rośliny oraz sposoby ich pielęgnacji. Tak, więc dzieci dowiedziały się jak, krok po kroku stworzyć piękną kompozycję lasu w słoiku. Udział w zajęciach przyrodniczych dla przedszkolaków były to nowe doświadczenia i doznania sensoryczne, miały możliwość poznawać przyrodę wszystkimi zmysłami. Mogły słuchać, oglądać, wąchać, dotykać – rośliny, ziemię, kolorowy piasek, węgiel, kamienie, szyszki, mech, płatki kwiatów, glicerynę w kostce oraz płynną, różne zapachy aromatów potrzebnych do wykonania mydła.
Po zdobyciu wyczerpujących informacji oraz zapoznaniu się z materiałami potrzebnymi do zajęć dzieci ochoczo przeszły do tworzenia własnych słoików, przy słuchaniu z płyt CD odgłosu lasu – zwierząt, śpiewu ptaków, szumu drzew. W przerwie między warsztatami przy dźwiękach muzyki przedszkolaki wesoło się bawiły, otrzymały maski, czapeczki zwierząt i wcielały się w postać ulubionego zwierzątka leśnego np. wiewiórki, jeżyka, liska czy groźnego wilka.

Podczas tych warsztatów każdy z uczestników mógł stworzyć swój niepowtarzalny własny mały mikroklimat. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o życiu roślin w lesie, jak również o pielęgnacji cząstki lasu w domu. Była to niepowtarzalna okazja do stworzenia samodzielnie naturalnej ozdoby dla rodziców i wręczenia jej swoim bliskim z okazji zbliżającego się Dnia Matki i Ojca.

Opracowała: Barbara Kowalczyk