W dniu 14 czerwca mali przyrodnicy z oddziału muzycznego II A i II B, uczestniczyli w wycieczce wędrując ścieżką przyrodniczo – leśną „Sufraganiec”.
Na miejscu spotkania przywitała nas Pani Przewodnik, która dała hasło do wymarszu, uprzednio instruując wycieczkowiczów o zasadach właściwego zachowania się w lesie: nie oddalanie się od grupy, nie śmiecenie, nie hałasowanie, nie niszczenie przyrody. Przypomniała, że las nie może istnieć bez człowieka, ale i człowiek jest od lasu bardzo zależny, dlatego tak ważne jest, aby zachowywać się w lesie poprawnie. Następnie zapoznała dzieci z trasą wyprawy. Przedstawiła, że ścieżka zlokalizowana jest w leśnictwie Gruchawka Nadleśnictwa Kielce w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody „Sufraganiec”. Trasa ma kształt pętli o około 2 km, a jej przejście zajęło nam około 2.00 godz.
Idąc ścieżką uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć poszczególne fazy rozwoju drzewostanu, poznali również różnorodność ekosystemu, jakim jest las.
W poznaniu lasu pomogły nam rozlokowane na ścieżce tablice opisujące różne zagadnienia z zakresu gospodarki, ochrony przyrody i środowiska leśnego, a także naturalne eksponaty przyrodnicze znajdujące się w lesie. Pani Przewodnik opowiedziała dzieciom jak powstał rezerwat przyrody „Sufraganie”. Po wysłuchaniu opowieści zadaniem dzieci było zbieranie szyszek i określanie, do którego drzewa należą. Zabawie towarzyszył śmiech i gwar rozbawionej grupy. Nagrodą za dobrze wykonane zdanie był uścisk dłoni przewodniczki i pochwała ustna. Przedszkolaki również oglądały urządzenia łowieckie (paśniki, lizawki) służące do karmienia zwierzyny leśnej w najtrudniejszych dla niej zimowym czasie. Znajdowały ślady obecności zwierząt i pozostałości pożywienia. Następnie przewodniczka przybliżyła dzieciom problem szkód wyrządzonych lasom przez człowieka. Zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby, pożary, zaśmiecanie, niszczenie roślin to główne przyczyny pogarszającego się stanu środowiska naturalnego. Poinformowała, że w przeciągu roku leśnicy wykonują wiele prac związanych z gospodarką leśną i zabiegami kontrolującymi stan środowiska naturalnego np. wiosna to czas odnawiania lasu, sadzenie sadzonek drzew wyhodowanych w szkółkach leśnych.
Po trudach wędrówki odpoczywaliśmy przy wiacie turystycznej i płonącym ognisku zajadając pyszne kiełbaski. Przede wszystkim, dzieci pamiętały o tym, by posprzątać po sobie i nie pozostawiać żadnych śladów po spożytej przekąsce.
Pani Przewodnik podziękowała wszystkim za wspólny spacer i zabawę, jeszcze raz przypomniała o konieczności ochrony lasów wraz z jego mieszkańcami. Atrakcja były również wspólne zdjęcia, a obietnica ponownego spotkania wzbudziła aplauz u dzieci. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i wzbogaceni o nowo zdobytą wiedzę wróciliśmy do przedszkola.