20 listopada w oddziale V obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Dorośli nie chcą dopuszczać dzieci do spraw codziennych, tłumacząc, że dzieci są zbyt małe i niedoświadczone. Ale według Korczaka dziecko to samoistna jednostka, która zasługuje na szacunek i przestrzeganie jej praw. Do zapoznania dzieci z tematyką praw dziecka oraz ze znaczeniem słowa „manifest” wykorzystałam książkę „Król Maciuś Pierwszy”, napisaną przez przez Janusza Korczaka - pisarza, pedagoga, oddanego pacjentom lekarza, pioniera działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursora działań na rzecz praw Dziecka- Człowieka. Dzieci dowiedziały się, iż prawo oznacza to wszystko, co mogą zrobić, co im się należy, czego mogą wymagać i żądać od innych. Oczywiście muszą zawsze pamiętać, że inni ludzie też mają swoje prawa i nie mogą robić niczego, co by im mogło zaszkodzić. Poprzez film edukacyjny „Lekcje z Januszem Korczakiem” dowiedziały się, że cenił on wartości takie jak: sprawiedliwość, szacunek, godność, piękno, prawdę i miłość do bliźniego, apelował do wychowawców, aby zatroszczyli się o podstawowe prawa dziecka. Przedszkolaki poznały dzięki temu swoje prawa:
- prawo do radości
- prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć
- prawo do szacunku
- prawo do nauki poprzez zabawę
- prawo do niepowodzeń i łez
- prawo do własności
- prawo do bycia sobą
- prawo do niewiedzy
- prawo do upadków
- prawo do tajemnicy
Z wielkim zaangażowaniem wykonały również prace plastyczne, które obrazowały ich prawa. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są mali trzeba je szanować i kochać. Mimo wszystko i bezinteresownie.
Mam nadzieję, że poprzez zabawę przybliżyłam i uświadomiłam dzieciom, że mają swoje prawa, a dorosłym przypominam, że mają tych praw zawsze przestrzegać.